Kutatócsoportok
A Műszaki Tudományi Karon működő kutatási egységek
„Mobilitás és Környezet” Kutatócsoport
A projekt kutatási igazgatója
Prof. Dr. Palkovics László kutató professzor az MTA rendes tagja
E-mail: zoldhajtas@sze.hu, Honlap: http://zoldhajtas.sze.hu
A 2014. január 1-jén a Járműipari Kutató Központtal egyesült Járműipari Regionális Egyetemi Tudásközpont eredményeire épült a 2010. május 1. és 2012. október 29. között megvalósított 3,2 milliárd forint összköltségvetésű, TÁMOP 4.2.1/B-09/1/KONV-2010-0003 azonosító számú, „Mobilitás és környezet: Járműipari, energetikai és környezeti kutatások a Közép- és Nyugat-dunántúli Régióban” című kutatási projekt is. A projektben a győri Széchenyi István Egyetem konzorciumi partnerével a veszprémi székhelyű Pannon Egyetemmel egyedülálló felsőoktatási partnerséget hozott létre. A fejlesztési program eredményeként jött létre a Széchenyi István Egyetem Járműipari Kutató Központ (SZE-JKK), az a professzionális kutatóbázis, amelynek járműipari, energetikai és környezeti kutatásaira a közép- és nyugat-dunántúli régióknak szükségük van versenyképességük növeléséhez, tőkevonzó és munkahelyteremtő képességük fokozásához. A magyar gazdaság fejlődése szempontjából stratégiai jelentőségű járműipari, energetikai és környezeti kutatások magas hozzáadott értékű, környezetkímélő és energiahatékony járműipari termékek, technológiák és üzemanyagok fejlesztésére irányultak.
A kutatások 4 kutatási főirány mentén 58 alprojekt keretében folytak. A négy főirány a járműipari kutatások szinte teljes spektrumát lefedte:
- Járműipari anyagok és gyártástechnológiák kutatása.
- Belsőégésű motorok mechanikai hatásfokának elemzése és az emisszió környezeti hatásvizsgálata.
- Járműinformatikai és mechatronikai kutatások.
- Hozzájárulás (célzott alapkutatások) belsőégésű motorok nagy energiatartalmú és környezetbarát üzemanyagainak kifejlesztéséhez.
A projektben részt vett a két egyetem több mint 200 oktató-kutatója, közel 100 PhD hallgatója. A projekt eredményeként elkészült 12 monográfia és tudományos könyv, a kutatók 7 járműiparhoz kapcsolódó témában tettek szabadalmi bejelentést, és több mint 300 publikáció jelent meg hazai és külföldi tudományos kiadványokban.
Rendszerelméleti Kutatócsoport
A kutatóközpont vezetője
Prof. Dr. Várlaki Péter DSc. egyetemi tanár
E-mail: varlaki@t-online.hu, Tel.: (96) 503-490
Prof. Dr. Keviczky László egyetemi tanár, az MTA rendes tagja kezdeményezését felkarolva, a Kar dékánjának és az Egyetem rektorának felterjesztése alapján, az Egyetem Szenátusa 299/2010. sz. határozatával június 7-ei ülésén Rendszerelméleti Kutatócsoportot alapított a Széchenyi István Egyetem Műszaki Tudományi Karán.
A rektori támogatással működő kutatócsoport (önálló kutatási egység) célja a karon és az egyetem más oktatási egységeiben folyó rendszerelméleti kutatások és alkalmazások támogatásán túlmenően önálló elméleti kutatások végzése a (matematikai, műszaki, ökonometriai stb.) rendszerelmélet és az irányítástudomány különböző területein. Ezen belül a kutatócsoport kiemelten foglalkozni kíván bonyolult rendszerek (sokváltozós, nemlineáris, sztochasztikus és posszibilisztikus illetve nem determinisztikus) irányítási folyamatainak elméleti és alkalmazási kérdésével egyaránt. A kutatócsoport ugyancsak aktív tevékenységet folytat a közlekedési és az infrastrukturális kutatások területén alkalmazott intelligens mérnöki és számítási rendszerek elméleti módszereinek, továbbá a modern távközlési kutatások fizikai mérésekkel kapcsolatos rendszerelméleti problémáinak fejlesztésében, illetve megoldásában is. A kutatócsoport eredményesen támogatta kutatási pályázatok készítését, benyújtását és végrehajtását, több TÁMOP és OTKA pályázatban vettek részt tagjai együtt és külön-külön is, illetve segédkeztek tudományos konferenciák, előadások szervezésében is.
A kutatócsoport alapító tagjai
- Prof. Dr. Keviczky László az MTA rendes tagja, egyetemi tanár, keviczky@sze.hu
- Prof. Dr. Kóczy T. László DSc. egyetemi tanár, koczy@sze.hu
- Prof. Dr. Várlaki Péter DSc. egyetemi tanár, varlaki@t-online.hu
- Prof. Dr. Edelmayer András DSc. egyetemi tanár, andras.edelmayer@sze.hu
- Dr. Nagy Szilvia PhD. egyetemi docens, nagysz@sze.hu (a Kutatócsoport titkára)
Szimuláció és Optimalizáció Matematikai Kutatócsoport
A kutatócsoport 2009-ben jött létre, az Európai Unió és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség támogatásával, a TÁMOP 4.2.2-08/1-2008-0021-es számú projekt keretében. Célja, hogy olyan alapkutatásokat végezzen a numerikus matematika innovációt célzó területein, amelyek komplex fizikai és termelési rendszerek gyors szimulációinak létrehozására irányulnak. Ezek alkalmazása nagymértékben lerövidíti a számítási időt, és képesek a ma elérhető programokkal meg nem oldható szimulációs feladatok megoldására. Ehhez egyrészt alkalmas matematikai eljárásokat fejleszt a kutatócsoport, másrészt megteremti a korszerű, gyors hardveren – sokprocesszoros számítógépen, grafikus kártyán – való futtatás lehetőségét is, végső soron a kutatócsoport ipari alkalmazásokhoz fejleszt eszközöket. Mindezeket egy nemzetközi kutatói csapat végzi. A tevékenységekről bővebben a projekt honlapján lehet tájékozódni: http://tamop422.sze.hu
Dr. Horváth Zoltán PhD, főiskolai tanár
E-mail: horvathz@sze.hu, Telefon: (96) 503-464
A kutatócsoport vezetője
A kutatócsoport tagjainak száma: 12 fő
A legjelentősebb kutatási projektek
- Parmod szimulációs környezet kialakítása és fejlesztése
- Parciális differenciálegyenletek numerikus módszereinek elemzése
- Diszkrét optimalizálási kutatások és alkalmazásuk ütemezési feladatok megoldására
- Globális optimalizálási módszerek hosszú kiértékelési idejű célfüggvények optimalizálására
A Kautz Gyula Gazdaságtudományi Karon működő
kutatási egységek
Információs Társadalom Oktató-és Kutatócsoport (ITOK)
Dr. Élő Gábor PhD, egyetemi docens
E-mail: elo@sze.hu, Telefon: (96) 503-400/3142
A kutatócsoport vezetője
A kutatócsoport tagjainak száma: 3 fő kutató, változó számú egyetemi hallgató
Az Információs Társadalom Oktató-és Kutatócsoport (ITOK) tevékenysége elsősorban az információs és kommunikációs technológia emberszabású(bb) alkalmazásához és fejlesztéséhez, az információs társadalom kérdései iránti tudatosság növekedéséhez kívánnak hozzájárulni, a kutatási és oktatási mellett projektszervezői- és tanácsadói szerepet is vállalva.
A csoport célja intézményi hátteret, kommunikációs közeget és megfelelő infrastruktúrát adni újfajta, kooperatív tudástermelő folyamatoknak, terepet biztosítani új ötletek megjelenítésének és érlelésének, minél nagyobb nyilvánosságot teremteni a sorsdöntőnek érzett információs társadalmi és az ezekkel összefüggő technológiai kérdéseknek.
A legjelentősebb kutatási projektek
- Beépített infokommunikációs megoldások (AAL) kutatás-fejlesztése autóipari, méréstechnikai, egészségügyi és gyógyászati, illetve világítástechnikai területeken.
Kelet-Közép-Európa és Balkán Kutatóközpont (KEBA Központ)
Dr. Hardi Tamás PhD, egyetemi docens
E-mail: hardit@sze.hu, Telefon: (96) 503-400/3203
A kutatóközpont vezetője
A kutatócsoport tagjainak száma: 5 fő
A kutatócsoport célja, hogy mind jobban megismerje Közép- és Kelet-Európa, valamint a Balkán területi fejlődési folyamatait, geopolitikáját, gazdasági-társadalmi viszonyait. Ezt kutatásokon, tudományos és oktatási kapcsolatrendszerén keresztül kívánja elérni. Ezzel a tudásanyaggal a karon folyó, a vizsgált térséghez kapcsolódó oktatási tevékenységet (BSc, MSc és PhD szinten) kívánjuk színvonalasabbá tenni, valamint lehetőséget adni arra, hogy más tárgyak, témák oktatásánál is bevonhatók legyenek térségünk példái, eredményei a tananyagba, mind több szakdolgozat és PhD téma kapcsolódjék a vizsgált térséghez. Mindemellett fontos szempont lehet a térség tudományos ismeretterjesztő jellegű bemutatása is.
A csoport munkatársai részt vesznek „A Duna menti ipari városok fejlesztési irányai” c. nemzetközi konferencia szervezésében. Tematikus előadások szervezésével tudománynépszerűsítési tevékenységet folytatunk a Magyar Földrajzi Társaság Kisalföldi Osztályával közösen. Vendégoktatókat vonunk be a térségről szóló tárgyak oktatásába. A témához kötődő tárgyak hallgatói részére terepi ismeretszerzést biztosítunk tanulmányi kirándulások szervezésével.
A legjelentősebb kutatási projektek
- A Kárpát-medencében használt térfogalmak
- A dunai fejlesztések geopolitikai háttere
Vízikörnyezet Technológiák és Stratégiai Szolgáltatások
Kutatóközpont
Dr. Papp Ilona PhD. egyetemi docens, dékán-helyettes
E-mail: pappi@sze.hu, Telefon: (96) 503-480
A kutatócsoport vezetője
A központ a stratégiai szolgáltatások – köztük kiemelten víztechnológiák – innováció menedzsmentjének multidiszciplináris elemzését és szervezését helyezi kutatási tevékenysége középpontjába. A kutatóközpont keretein belül a technológiai menedzsment (az innováció területén), a techno-menedzsment (a stratégiában) és az innovációs menedzsment speciális területein folynak empirikus kutatások.
A 2008-ban alakult kutatóközpont sikeresen végrehajtott innovációs menedzsment feladatai közé a technológiapásztázás, az új technológiai lehetőségek keresése, azonosítása, értékelése, a K+F projektek menedzselése, technológiai network szervezése, valamint technológiai költségelemzések tartoznak.
Sikeres K+F projektek:
- Zsírtartalmú hulladékok felhasználási lehetőségeinek kutatása.
- Szennyvíztisztítási technológia fejlesztése bakteriológiai kutatások alapján.
- Anaerob biogáz termelő és lebontó folyamatok és hatékonyságuk növelésének vizsgálata, az anaerob rothasztó berendezések intenzifikálása.
- Nematoda fertőzés kutatása és fertőtlenítési kísérlet.
- Ammónia-elimináció intenzifikálásának kutatása.
Referenciacégek közé tartozik a Pannon Víz Zrt., az Észak-dunántúli Vízmű Zrt., a Vasi Víz Zrt., valamint a Bakonykarszt Zrt.
A Kutatóközpont a fentieken kívül technológia network szervezéssel is foglalkozik, ennek keretében 2009-ben és 2010-ben egységes mikrobiológiai vizsgálati rendszer szakmai továbbképzést tartott a következő városokban: Győr, Budapest, Debrecen, Szeged, Siófok.
A Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karon működő
kutatási egységek
Parlamenti Kutatások Központja
A Parlamenti Kutatások Központja (a továbbiakban PKK) 2011. tavaszán alakult meg a Széchenyi István Egyetem Deák Ferenc Állam- és Jogtudományi Karán. Létrehozásának célja, hogy önálló kutatóműhelyként erősítse a Kar kutatási profilját, támogassa a PKK munkájában részt vevő oktatók szakmai előmenetelét publikációik megjelentetésével, tudományos konferenciákon való részvétel, illetve előadás lehetőségének biztosításával, illetve biztosítsa a kari kutatási főirányhoz (Parlamentarizmus és jó kormányzás) kapcsolódó kutatások intézményi feltételeit.
A PKK fő tevékenységei:
- Parlamenti, illetve a törvényhozással összefüggő alkotmányjogi, közigazgatási, politikatudományi és más tárgyú kutatások szervezése, lefolytatása.
- Tudományos közlemények kiadása, publikációs tevékenység.
- Tudományos konferenciák, rendezvények előkészítése és szervezése.
- Tudományos kutatói hálózat létrehozása, kapcsolattartás más hazai és nemzetközi kutatóhelyekkel.
- Ösztöndíj-programok meghirdetése, megszervezése, illetve támogatása.
- Meghatározott kutatási, szakértői szolgáltatások elvégzése.
A kutatóműhely a Kar Alkotmányjogi és Politikatudományi Tanszékének keretei között jött létre.