Széchenyi Duó - Lezárt fordulók

Széchenyi Duó - I. Lezárt forduló

Kategória : Széchenyi Duó - Lezárt fordulók módosítva: 2012.01.04 09:25

Széchenyi Duó alkotói pályázat, I. forduló eredményhirdetése


A győri Széchenyi István Egyetem rektora, dr. Szekeres Tamás 2010. február 10-én hirdette meg a Széchenyi Duó pályázat első fordulóját. A kezdeményezés célja az egyetemi oktatók és hallgatók közös alkotói tevékenységének előmozdítása, az asztalfiókokban pihenő vagy újonnan születő, gazdaságilag megalapozott innovatív elképzelések támogatása.

A pályázatok benyújtásának határidejéig (február 25.) tizenkét csapat adta le jelentkezését. A zsűri a tervek értékelését követően az alábbi koncepciókat ítélte a legjobbnak, amelyek megvalósítását a jelzett bruttó összeggel támogatja az egyetem Tudásmenedzsment Központja.

I. helyezett:

ImagePályamű címe: Sűrített levegővel üzemelő jármű kivitelezés, melynek egyik fókuszpontjában, a belső égésű motorokban is használatos forgattyús mechanizmus hatásfokának javítása áll.

Hallgató: Léber Szabolcs
Oktató: Bendekovits Zoltán
Támogatás a megvalósításhoz: 1.000.000.- Ft

Beszámoló:

A pályázat lehetőséget biztosított a jelentős hátrányként titulált forgattyús mechanizmus fejlesztésére egy levegővel hajtott járműbe beépítve, amivel nagyobb hatásfokot, jobb teljesítményt érhetünk el. A forgattyús mechanizmus drasztikus hatásfok növelése mellett lehetőségünk volt a levegő, mint üzemanyag népszerűsítésére is.

A forgattyús mechanizmus valamint a levegővel üzemelő jármű összeforr, mivel a főtengely módosításokat, fejlesztéseket a nyitott hengerszerkezet miatt itt előnyösebb kipróbálni, és szemléletesen bemutatni.

A forgattyús mechanizmus hatásfokára irányuló elméleti elképzelések, a gyakorlatban is elkészültek és beépítésre kerültek a járműbe. A pneumotor és ez által a jármű mért és érzékelt lényeges paraméterei meglehetősen javultak. Tehát az elv, a gyakorlatban is hasonló pozitív, működőképes eredményt mutat.

Pozitívan, mert a gyakorlatban már működőképes sokat tesztelt jármű a hozzá fűzött reményeket beváltotta, a klasszikus forgattyús mechanizmushoz képest jobb hatásfokot produkál.

II. helyezett:

ImagePályamű címe: LEGOstics Warehouse

Hallgató: Makrai Zoltán
Oktató: Bajor Péter
Támogatás a megvalósításhoz: 800.000.- Ft

Beszámoló:

Ősszel új hallgatói laboratórium kezdi meg működését a Széchenyi Egyetem Hegedűs Gyula Kollégium K3 épület 4. emeletén található klubhelyiségben - a közelmúltban elhunyt kollégium-igazgató, Szabó Zoltán emlékére az őt életében nagyra becsülő és kedvelő logisztikus hallgatók az oktatás-fejlesztő, innovációs laboratóriumot Szabó-szobának nevezték el.

Itt kap helyet többek között a LEGOstics Warehouse projekt, Bajor Péter és Makrai Zoltán SZE-DUO pályázat II. helyezett pályamunkája. A pályázat tárgya olyan raktári környezet létrehozása, melyben a résztvevők cselekvésen, saját élményen keresztül ismerhetik és tanulhatják meg a raktári betárolási és kitárolási, komissiózási feladatok sajátosságait, a rugalmas gyártáshoz igazodó optimális raktározási és anyagkezelési stratégiákat.

III. helyezett:

ImagePályamű címe: Hulladékhővel hajtott villamos áramgenerátor szimulációja működő modelljének megépítése (HUHA Generátor)

Hallgatók: Kis József; Kovács Larion
Oktatók: Dr. Tóth-Nagy Csaba; Triesz Péter
Támogatás a megvalósításhoz: 700.000.- Ft

Beszámoló:

A HUHA Generátor egy külsőégésű lineáris hőerőgépből és egy lineáris generátorból áll.  A hőerőgép három fő egységre osztható, egy meleg térre, egy szűkítőre, és egy hidegtérre.  A meleg teret melegítjük, a hidegteret hűtjük, a szűkítő pedig a terekben áramló gáz fojtására szolgál.  Melegítés hatására a meleg térben lévő gáz kitágul, nyomása megnő, átáramlik a hideg térbe a szűkítőn keresztül, megnöveli a hidegtér nyomását.  A megnövekedett hidegtéri nyomás elmozdítja a dugattyút, ezzel munkát végez. A dugattyú felgyorsul, a saját tehetetlenségéből adódóan továbbmozdul, mint ameddig a gáz kényszerítené, ezáltal vákuum keletkezik a hidegtérben. A vákuum hatására a szűkítőn keresztül még több meleg levegő áramlik a hidegtérbe, mely ott lehűl.  A lehűlt gáz nyomása lecsökken, mely depressziót hoz létre a hidegtérben, a kialakult vákuum a dugattyút megállítja, majd ellentétes irányba kényszeríti.  A dugattyú ismét felgyorsul, de most az ellentétes irányban, és tömegtehetetlenségéből adódóan átpréseli a hidegtérben található levegőt a meleg térbe, ahol az ismét felmelegszik, nyomása megnő, és ezzel a folyamat kezdődik előröl.

A hőerőgép által létrehozott mechanikai munkát a generátor alakítja elektromos energiává.  A generátor bármilyen hőforrással működtethető pl.: napenergia, nukleáris energia, termikus energia, vagy hőerőgépek hulladékhő energiája (Innét a neve is: HUlladékhőt HAsznosító Generátor)

 

A Tudásmenedzsment Központ a megítélt díjakon túl valamennyi pályázó számára lehetőséget nyújt az ötletek továbbfejlesztésére és hasznosítására vonatkozóan képzések, speciális előadások és gyakorlott külső szakemberek által nyújtott innovációs tanácsadás formájában.

Tovább

Széchenyi Duó - II. Forduló eredményhirdetése

Kategória : Széchenyi Duó - Lezárt fordulók módosítva: 2012.01.04 09:18

A 2010. szeptember 8-án meghirdetett Széchenyi Duó alkotói pályázat második fordulójára összesen 9 pályamű érkezett be a 2010. szeptember 30-i határidőig. A beérkezett pályaművek nagyszerű ötleteket tartalmaztak és összhangban álltak a pályázat kiemelt céljával, amely oktatók és hallgatók csapatmunkáját támogatja új szellemi alkotások, innovatív termékek és szolgáltatások létrehozásának céljából.

A 2010. október 14-én a Tudásmenedzsment Központban megtartott bírálati ülésen a bírálóbizottság tagjai az alábbi három pályaművet javasolták díjazásra:

 

I. helyezett

ImagePályamű címe: „Gépjárműveken használatos napelemek hatásfokát vizsgáló modell kifejlesztése”

Hallgatók: Pup Dániel, Kövi Tamás, Gonda Gellért, Bodó Gábor
Oktató:
Szauter Ferenc
Támogatás a megvalósításhoz:
1.000.000 Ft

Beszámoló:

A célunk az volt, hogy a pályázat segítségével a Széchenyi István Egyetem Közúti és Vasúti Járművek tanszéken folytatott alternatív hajtású járműfejlesztéshez kapcsolódó mérő és modellező eszközt tervezzünk, építsünk és paraméterezzünk.

Létrehoztunk egy deszkamodellt, melynek segítségével a napelemek töltőteljesítményének változását tudjuk vizsgálni a különböző környezeti hatások függvényében.

A megvalósított berendezéssel mérni tudjuk a különböző napelemek hatásfokát, a következő paraméterek függvényében:

• járműsebesség
• napsütés intenzitása
• napelem hordozó felület hőmérséklete

A napelemek gyártója által adott és az általunk kapott mérési eredmények segítségével ki tudjuk fejleszteni azt a hűtési rendszert, amellyel maximálni tudjuk a napelemek leadott teljesítményét.

 

II. helyezett

ImagePályamű címe: „Rezonancia-frekvencia elvén működő vízbontó készülék (Bombajó Vízbontó)”

Hallgatók: Nagy Lóránd, Krajcsovics Ákos
Oktató:
Dr. Tóth-Nagy Csaba
Támogatás a megvalósításhoz:
800.000 Ft

Beszámoló:

A hagyományos elektrolízissel történő vízbontás hatásfoka 60% körül van. A jelen kísérletsorozat a Széchenyi István Egyetemen a hagyományos elektrolízissel történő vízbontás hatásfokának növelési lehetőségeit vizsgálta. A vizsgált paraméterek: az elektrolitok összetételének, különböző elektróda anyagok, bontási feszültség, bontási áram, az elektródák közötti távolság, és a gerjesztési frekvencia hatása a vízbontás hatásfokára. A kísérletek azt mutatták, hogy a vízbontást legnagyobb mértékben a vízen átfolyó áram nagysága befolyásolja. Ezen felül az is tisztán látszott, hogy a víz nem bomlik 1,6 V feszültség alatt. Ha a feszültség meghaladja ezt a küszöbértéket, a bontási feszültségtől nem függ tovább a termelt gáz mennyisége. Az elektrolitképzők közül a kálium-hidroxid bizonyult a leg megfelelőbbnek.

 

III. helyezett

ImagePályamű címe: „Hangzóanyagok - intelligens anyagok felhasználása innovatív hangsugárzó készítéséhez”

Hallgatók: Skripek Péter, Desko Anatolij, Kovács Ákos
Oktató:
Dr. Wersényi György
Támogatás a megvalósításhoz:
700.000 Ft

Beszámoló:

A hangtechnikában régóta érdekes fejlesztés a szokványos hangsugárzó rendszerek leváltása szebb, kisebb és kinézetre esztétikusabb eszközökkel. Mindezt úgy elérni, hogy a hangminőség ne legyen rosszabb, elég nehéz. Munkánk során olyan innovatív rezgetési módszert vizsgáltunk, ahol a hanglesugárzás nem közvetlenül történik, hanem mechanikai rezgető segítségével egy másodlagos elem (fa, üveglap) képezi a sugárzó membránt. Lehetőség nyílik bármilyen kész felület megmozgatására, dizájnelemek bevetésére, pontsugárzás helyett felületsugárzással a hangenergia jobb eloszlatására.

Piackutatás után beszereztünk két megfelelő minőségű fa ill. üveglaphoz használható rezgetőt és alkatrészeit, illetve egy megfelelő erősítőt. Munkánk során akusztikai méréseket (átvitel, torzítás, iránykarakterisztika) és rezgésméréseket is végeztünk, hogy megállapíthassuk mely anyagok alkalmasak (azok mérete, tömege, felfüggesztése, befogása) ill. hova érdemes helyezni rajtuk a rezgetőt. Az elkészült MATLAB programok segítségével kiértékeltük néhány prototípus mérési eredményeit, valamint készítettünk egy 60x60 cm-es egyetemi logóval ellátott membránüveget demonstrációs célra.

A rezgésmérések kiértékelése és a COMSOL nevű szimulációs program segítségével a munka folytatásaként modellezés során kívánjuk a méréseket a szimulációval párosítani, és a számítógépes optimalizációt a fenti kérdések további tisztázására bevetni.

Tovább

Széchenyi Duó 5. forduló eredménye

Kategória : Széchenyi Duó - Lezárt fordulók módosítva: 2012.01.04 09:09

A 2011. október 11-én meghirdetett Széchenyi Duó alkotói pályázat ötödik fordulójára összesen 9 pályamű érkezett be a 2011. október 24-i határidőig. A beérkezett pályaművek nagyszerű ötleteket tartalmaztak és összhangban álltak a pályázat kiemelt céljával, amely oktatók és hallgatók csapatmunkáját támogatja új szellemi alkotások, innovatív termékek és szolgáltatások létrehozásának céljából.

 

A pályázatokat független bírálóbizottság értékelte a pályázati útmutatóban is megadott szempontok szerint:

 

- alkalmazhatóság/üzleti lehetőség,

- újdonságtartalom,

- látványosság/kreativitás,

- egyetemi stratégiai célokhoz való illeszkedés.

 

Köszönjük pályázatukat, nagyra értékeljük a pályázatba fektetett munkájukat és ötletük megosztását.

Tovább